Výměna motorového oleje

19.11.2021

Ukáži vám jak se provádí výměna motorového oleje ve vašem vozidle. U většiny vozidel je postup stejný. Rozdíl je v umístění olejové filtru a typu filtru. Typ filtru můžeme rozdělit na dva základní tipy. Vložka nebo plechový filtr. Vložka mívá plastové nebo plechové víčko. Primárně bývá z vrchu motoru není výjimka když je ze spodu motoru. Plechový filtr bývá primárně ze spodu motoru přímo na bloku motoru. 

Postup výměny motorového oleje a filtru oleje:

1. Zahřátí motorového oleje. DŮLEŽITÉ!!! Motorový olej měníme zásadně teplý. Není potřeba aby měl motor provozní teplotu 90°C, ale neměl by být studený. Zahřátý motor (olej) lépe stéká. Tím docílíme že vypustíme většinu starého oleje. 

2. Vozidlo by mělo být v rovině. Ať už na zvedáku v dílně nebo někde na ulici, parkovišti......

3. Očistíme si okolí plnícího hrdla oleje. (otřít hadrem, vyfoukat stlačeným vzduchem) Otevřeme plnící hrdlo oleje.

4. Povytáhneme měrku oleje 

5. Při/zvedneme si vozidlo. Když je potřeba sundáme spodní kryt motoru abychom se dostali k vypouštěcímu šroubu olejové vany. Filtru oleje. 

6. Odstraníme výpustný šroub olejové vany pokud možno tak aby nám nespadl do nádoby do které budeme olej vypouštět. Doporučuji použít nitrilové rukavice. 

7. Výměna olejového filtru. Měníme buď jen vložku filtru včetně všech o-kroužků nebo celý plechový filtr. Všechny nové gumové plochy potřeme novým motorovým olejem. Na víčku oleje bývá poznamenáno na kolik se má dotáhnout. Plechový filtr se dotahuje rukou!!!!

8. Vrátíme vypouštěcí šroub olejové vany. Vždy s novým těsněním. Nejde-li těsnění ze šroubu sundat koncern VW. Přeštípneme staré těsnění a dáme nové nebo měníme celý výpustný šroub. Šroub standardně dotahujeme na 20-25 nm. Nebo na jeden ECH!! :-)

9. Nalejeme nový motorový olej. Víme-li že do našeho motoru patří cca 4L oleje v klidu nalejeme najednou lehce přes 3L následně doléváme postupně a kontrolujeme hladinu oleje pomocí olejové měrky. Pokud jsme na MAX. nastartujeme motor a necháme ho krátce běžet na volnoběh. Stačí cca 20-30s. Naplní se nám tím olejový filtr. Nejlépe během chodu motoru zkontrolujeme těsnost olejového filtru a výpustného šroubu. Následně znovu zkontrolujeme hladinu motorového oleje pomocí měrky oleje a dolejeme potřebné množství znovu na MAX. 

Tipy triky: 
U většiny vozidel je množství oleje na měrce od MIN. po MAX. 1L. Většina olejových filtrů pojme cca 0.5L oleje.Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky